وبلاگ

شیشه ایمنی (سکوریت)

شیشه ایمنی (سکوریت)

از آنجایی که شیشه یکی از عناصر اصلی به کار رفته در بسیاری از بخش های صنعت ساختمان و همینطور صنایع اتومبیل سازی و مبلمان سازی می باشد و اغلب افراد با سنین مختلف با آن سر و کار دارند پس این امر متخصصان این حوزه را به تفکر عمیق در خصوص رفع این عیب بزرگ یعنی شکنندگی بالا و خطرات ناشی از آن وا داشت. از این رو پس از تحقیقات فراوان تکنیکی به صنعت شیشه عرضه گردید که در آن شیشه به کمک فرآیندهای مکانیکی حرارتی، گرم و سرد نموده و به اصطلاح مقاوم سازی می نمایند و در نهایت به محصول تولید شده شیشه سکوریت گفته می شود.شیشه سکوریت یک شیشه مقاوم در برابر ضربه است. با توجه به اینکه هر ساله آماری از حوادث اعلام می‌شودکه افراد زیادی هنگام شکست شیشه دچار آسیب‌های جسمی شده‌اند و معمولاشیشه در اثر ضربه دچار شکست می شود این خود دلیلی برای نگرانی و تردید اکثر افراد برای خرید محصولات شیشه ای است.اما شیشه سکوریتبا ویژگی های مثبتی که دارد باعث از بین رفتن تمام تردید ها و جلب اعتماد افراد به محصولات شیشه‌ای نیز شده است. این نوع شیشه طی فرآیندی خاص تولید و ساخته میشود که مقاومت آن حدود سه تا هفت برابر بیشتر از شیشه های خام می باشد ودر صورت شکسته شدن به قطعه های ریز و بدون لبه های تیز تقسیم می شود. سکوریت کردن شیشه می تواند بر روی انواع شیشه ها (رنگی، رفلکس، لعاب دار و …) انجامگیرد، که شیشهنسبت به شیشه های معمولی در مواجهه با حرارت و ضربه، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و مقاومت بالای این نوع شیشه ها سبب افزایش چشمگیر کاربرد شیشه های سکوریت در صنایع مختلف شده است.

کاربرد های شیشه سکوریت در صنعت ساختمان :

  • درب های ساختمان ها :

به منظور حفظ و ایجاد ایمنی در محیط های تجاری و مسکونی و اداری، شیشه‌ های مورد استفاده در ساختمان و درب های ثابت یا کشویی، صرف نظر از اندازه باید از نوع سکوریت استفاده شود.

  • شیشه سکوریت در پنجره ها:

در پنجره های ثابت و یا متحرک توصیه می شود از شیشه های سکوریت استفاده شود تا در صورت شکستگی به کسی آسیب نرسد. و در نصب پنجره های سرتاسری و  قدی که جان پناه آن کم باشد قابل استفاده می باشد.

  • شیشه سکوریت در پله ها:

پله از جمله پر خطرترین مکان ها در ساختمان محسوب می شود. جهت نصب حفاظ یا نرده راه پله می توان از شیشه های سکوریت برای تمام شیشه های مجاور پله ها و پاگرد که مقاومت بیشتری در برابر شکستگی دارد استفاده نمود چرا که، ایمنی بیشتری دارند و در صورت سقوط افراد، از شکستگی سریع و آسیب زیاد افراد جلوگیری می نماید.
• شیشه سکوریت در پله ها

  • استفاده از شیشه سکوریت در مناطق مرطوب:

در مکان های مرطوب از جمله کابین دوش و یا وان آب یا سونا احتمال لغزش افراد بالاست. استفاده از شیشه سکوریت به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شکستگی و حرارت دارد، در این مکان ها توصیه می شود.

استفاده از شیشه سکوریت به عنوان پوشش تزئینی:

در مکان هایی که نیاز است فضای محفوظی باشد می توان از شیشه های سکوریت دارای طرح استفاده نمود، با این اقدام علاوه بر محفوظ ماندن فضای مورد نظر، نمای ظاهری محیط نیز زیبا خواهد بود.

  • استفاده از شیشه سکوریت به عنوان نماهای ساختمان:

شیشه سکوریت نیز برای نما استفاده می شود. نما جزء ظریفی است که به تعریف زیبایی شناسی معماری منحصر به فرد ساختمان کمک می کند. همچنین نقش مهمی در کارایی انرژی و ساختار داخلی ساختمان دارد.
سایر کاربردهای شیشه سکوریت:

  • تراس شیشه ای
  • بالکن شیشه ای
  • استیج شیشه ای
  • پارتیشن شیشه ای
  • شیشه ویترین مغازه ها، بانک ها و فروشگاه ها و…

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *